Britská kočka

Britská krátkosrstá kočka

Původ a historie plemene

Britské krátkosrsté kočky byly vyšlechtěny v 19. století ze selských, pouličních a domácích koček. V této době byly více oblíbené dlouhosrsté kočky než ty krátkosrsté. Až roku 1901 byl založen klub krátkosrstých koček. Tato britská kočka se vyskytovala v mnoha barevných provedeních, a tak byl tomuto plemeni sestaven standard. Občas se při křížení používaly perské kočky, proto se i nyní může britské krátkosrsté kočce narodit dlouhosrstý jedinec. V 50. letech 20. století plemeno téměř vyhynulo. Nadšení chovatelé však pomocí dovozu z Irska a ze zemí Britského společenství chov opět obnovili. V 70. letech se tyto kočky dostaly do USA a britská modrá si zde získala mnoho obdivovatelů.

 

Charakter

Britská krátkosrstá kočka je vlídné, chytré a snášenlivé plemeno. Není nijak vtíravá, a tak si raději počká, až se s ní bude chtít pán pomazlit sám. Ale není nijak nespolečenské plemeno, mazlí se ráda a má ráda společnost. Ale tyto kočky mají rády také svůj klid, a proto mohou být klidně celý den zalezlé v nějakém příhodném úkrytu a bude jim stačit to, že jste doma. Nejsou tím typem koček, co potřebují být neustále středem pozornosti. Jsou přátelské a tolerantní. Vychází dobře s dětmi. Nesmí jim však být ubližováno. Byť jsou klidné, umí se i pěkně rozdovádět. Zajímavostí je, že se nebojí vody.

 

Popis britské krátkosrsté kočky

Britská kočka dosahuje váhy 4 až 8 kg. Hlava je kulatá s plnými lícemi. Oči jsou velké, kulaté a většinou mají měděnou nebo zlatou barvu. Uši mají být středně velké se zaoblenými špičkami. Tělo je spíše zavalitého a silného rázu. Plece mají být dostatečně široké a hruď hluboká. Končetiny jsou krátké. Kompaktní tlapky jsou silné a zakulacené. Krátký a silný ocas má tupou špičku. Srst britské kočky je hustá, na omak drsná a nepřiléhá. Zbarvení je různorodé. Černá, čokoládová, červená, modrá, lila, krémová, želvovinová, čokoládově, modře, lila želvovinová, bílá nebo želvovinová zabarvení. Dále se objevují všechny barvy jako kouřové nebo se závojem. Dalším zbarvením jsou žíhané (mramorované nebo tečkované), stříbřitě žíhaná nebo s odznaky.

 

Péče

Srst britské kočky stačí jednou týdně vykartáčovat. V období línání je dobré odstraňovat odumřelou srst častěji. Drápy se zkracovat nemusí, pokud ovšem nevyčnívají i při zatažení. Přerostlým drápkům můžete předejít zakoupením škrabadel.

 

Zajímavost

Zajímavostí o tohoto plemeno je to, že většina britských krátkosrstých má krevní skupinu B.


Orientační cena: 5.000,- Kč až 12.500,- Kč (Uvedená cena je obvyklá, špičkové výstavní kočky ale mohou stát daleko víc.)


VIDEA plemene Britská kočka

Pro videa s plemenem Britská kočka klikněte ZDE.


Základní
Krátkosrsté a somálské
Údržba srsti
Malá
Aktivita
Vyžadující střední aktivitu

Britská kočka v poradně

Britská kočka zkušenosti uživatelů

Napsat vlastní zkušenost s plemenem Britská kočka
 • Mňouk 19.07.2016 16:17:17
  Klady:
  • Je přítulnej mazlivej stále semnou jsme vlastně v bytě jen my dva rád spí
  Zápory:
  • Problémem je že nežere celé kapsičky jen vylizuje gel nebo šťávu ostatní nechá před nemoci jsme barfováli pak mu diagnostikovali leukémii píchala kortykoidy teď je zdravý ale maso nechce ani vařené granule sem tam nějakou
  Potřebuji poradit co stím takto bojuji s ním dva měsíce denně vyhazují 2 až 3 olízané kapsičky proč to nejí celé nemáte někdo radu jak dál ?
  Pomohl vám tento názor? Ano(0) Ne(0)
 • lefice.cl 26.07.2016 14:14:34
  Klady:
  • mazlivá,poslouchá jako pes,teda když chce,nechce chodit ven,nežere zbytky jako pes,čůrá jen do svého wc,pokud ho má čistý,má ráda děti,když ji moc netahají,prostě chlupatej miláček,kterej sedí na okně a pozoruje okolí když se zrovna neválí se mnou v posteli
  Zápory:
  • docela si vybírá granule,nemám v bytě kytky,okusuje to nebo vyhrabuje hlínu,škrábadlo má ale občas si ráda zaškrábe do gauče,když přijde mrouskání tak je sice ještě mazlivější ale taky hodně mnouká
  Miluju kočky a tak mě vlastně na nich nic nevadí,kdybych bydlela v domečku měla bych určitě aspon tři,takhle v paneláku mám jen svoji britskou modrou Micinu,které se ted narodily tři kotátka a tak budu mít dva tři měsíce o zábavu postaráno a budu se pak těžce s nima loučit,to vím jistě.
  Pomohl vám tento názor? Ano(0) Ne(0)
 • jaja 13.10.2016 16:53:53
  Klady:
  • Není vtíravá,ale své si umí taky prosadit,nic neničí,vzorně používá škrabadlo.Naučila se na chalupě venku na zahradě,ačkoliv je bytovková,neuteče a před cizími se raději schová.Zžila se se psem i když jí dával zabrat jako štěně,nyní naprosto v pohodě.I když vyskočí na stůl,nikdy nic nesebrala,jen je zvědavá.Je prostě skvělá a my jí milujeme.Už bych jiné plemeno nechtěla.
  Zápory:
  • Nechce se mazlit,když jen ona chce,ale to u koček je normální,nosí myši do chalupy-živé!!!!!Když jí nevoní její záchůdek,klidně si uleví na velkou před WC,ale to je moje chyba-jasně dává najevo-uklid´si to.Jak uvidí kartáč ,prchá,česat nechce ani náhodou.
  Je to skvělé plemeno,nenáročné,není tak fixovaná na jednoho člověka,ale rodinu si pozná,k cizím je velmi obezřetná.Když má doma psa,je to pro ní part´ák,nežárlí,klidně mu ustoupí.Je to klidné stvoření.Vydrží hodiny a hodiny spát,děti jí nevadí,umí si vytvořit respekt,nebo uteče,to dělá často,protože je někdy i škrábla a tušila,že to bylo špatně.
  Pomohl vám tento názor? Ano(0) Ne(0)
Celkem záznamů: 43
|< << 12345 >> >|Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.